مزایای ثبت برند

مزایای ثبت برند

حتما واژه برند را بارها شنیدید. مثلا این جمله پرکاربرد است که از برند معتبر خرید کنید. شرکت‌ها همیشه در تلاش هستند که بتوانند جایگاه خوبی در بین مردم با برند خود ایجاد کنند و در ذهن‌ها ماندگار شوند. حالا سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا نیازی به ثبت این موضوع است یا نه؟ در ادامه ابتدا بیشتر با این مفهوم آشنا می‌شویم و سپس به بررسی مزایای ثبت برند خواهید پرداخت.

برند چیست؟

برند یا همان نماد مربوط به شرکت، موسسه یا فروشگاه‌ها می‌شود که با شنیدن آن اسم سریع یادشان می‌افتیم. توسط این اسم، محصولات و خدمات کسب و کار شما از موارد مشابه دیگر مجزا می‌شود. در حقیقت این مفهوم یک احساس در مخاطب ایجاد می‌کند که هر چه قدر این حس قوی تر و مثبت تر باشد، به همان اندازه شانس فروش شما بیشتر می‌شود و مشتریان وفادارتری جذب می‌کنید.

به دلیل این اهمیت بالایی که برند دارد، صاحبان کسب و کارها همیشه سعی دارند با یک نام، سمبل، نماد یا طرح، مزیت‌های محصولات یا خدمات خود را به مشتری معرفی کرده و در ذهن آن‌ها ماندگار شوند. به این ترتیب مشتریان زمانی که قصد خرید آن محصول را دارند، سراغ برندی که شناخته‌اند و حس خوبی نسبت به آن دارند، می‌روند. البته عکس این قضیه نیز صدق می‌کند. اگر مشتری حس خوبی نسبت به برند خاصی نداشته باشد نه تنها خود از آن خرید نمی‌کند، بلکه به دیگران نیز توصیه می‌کند، سراغ آن محصول یا خدمات نروند.

بنابراین اهمیتی را که این مفهوم در کسب و کار دارد، نمی‌توانیم نادیده بگیریم. حالا سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا نیاز است برندی که برای کسب و کار خود انتخاب کردیم، ثبت کنیم؟ اگر بخواهیم به صورت خلاصه به این سوال مهم پاسخ دهیم، می‌توان گفت شما با ثبت قانونی برند خود، مالکیت حقوقی آن را به دست می‌آورید و برند تجاری شما محسوب می‌شود. در ادامه به صورت کامل تر به مساله ثبت و مزایای آن می‌پردازیم.

ثبت برند چیست؟

زمانی می‌توانید به برند خود ارزش واقعی بدهید و از مزایای بی شمار آن استفاده کنید که منحصر به فرد و مختص محصول یا خدمات شما باشد. به عبارت دیگر اگر شما تصمیم گرفتید برندی برای محصول یا فروشگاه خود انتخاب کنید، اما این برند تنها مختص شما نیست و متعلق به کسب و کار دیگری نیز است، یا ممکن است در آینده آن را استفاده کنند، نمی‌توانید از نام آن برای هویت و شخصیت بخشیدن به کسب و کارتان خود بهره ببرید. برای استفاده از آن بدون داشتن رقیب باید اقدام به ثبت برند خود کنید. به این ترتیب نماد تجاری شما مانند یک دارایی شخصی از جمله ملک یا شماره تماس تان به نام شما زده خواهد شد.

بعد از اینکه اقدام به ثبت کردید هیچ شخصی اجازه ندارد که از آن استفاده کند و فقط شما می‌توانید به عنوان هویت و شخصیت محصول یا خدمات خود آن را به کار ببرید و کد معرف شما خواهد بود. بعد از ثبت قانونی با خیال راحت به تبلیغ آن بپردازید، بدون اینکه نگران سو استفاده رقبا باشید.

بررسی مزایای ثبت برند

به صورت کوتاه درباره مزایای ثبت برند به صورت قانونی صحبت کردیم. اینجا موضوع را کمی دقیق تر بررسی می‌کنیم تا اگر قصد انجام این کار را دارید با آگاهی و اطمینان خاطر اقدام کنید. مزایای ثبت برند درواقع نشان می‌دهد که اهمیت این استراتژی تجاری چه قدر زیاد است. برندهای تجاری کسب و کارها نوع و موضوع فعالیت آن‌ها و هدف‌شان را به تصویر می‌کشند. حال اگر آن را به ثبت قانونی برسانیم، از مزیت‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنم می‌توانیم برخوردار شویم:

  • به شناخته شدن محصولات و خدمات شما کمک زیادی می‌کند.
  • اعتبار محصول و خدماتی که برند آن‌ها ثبت شده، بیشتر است.
  • اکثر مشتری‌های شما تبدیل به خریدار ثابت و همیشگی می‌شوند
  • در تبلیغات و بازریابی با برند ثبت شده، دست شما بازتر است و بیشتر می‌توانید مانور دهید.
  • شما مالک قانونی آن نماد می‌شوید و رقبای شما نمی‌توانند آن را از شما بدزدند یا به هر نحوی استفاده کنند.
  • می‌توانید به دیگران نمایندگی اعطا کنید تا محصولات و خدمات شما را بفروشند.
  • استفاده از تسهیلات بانکی یا جذب سرمایه گذاربرای شما آسان تر می‌شود.
  • اگر کسی از نام تجاری شما به هر نحوی سواستفاده کند، شما می‌توانید از آن‌ها شکایت کنید و حتی ضرر و زیان بگیرید.

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله ذکر شد فقط بخشی از مزایای ثبت برند است. در پایان باید مجدد یادآوری کنم که برند تاثیر بسیار زیادی در کسب و کار شما دارد و می‌تواند هم باعث شناخته شدن محصولات‌تان و در نتیجه فروش بیشتر شود و هم می‌تواند باعث شکست شما شود. بنابراین هر چه قدر سعی کنید اعتبار آن را افزایش دهید، همان قدر بهتر است. یکی از راه‌های بالابردن اعتبار برند هم ثبت قانونی آن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top
Call Now Button