تمدید علامت تجاری

تمدید علامت تجاری

هر آنچه که باید درباره تمدید علامت تجاری بدانید

قطعاً بخش بزرگی از موفقیت کسب و کارها، مربوط به برند سازی است. چرا که اکثر مشتریان و کاربران، محصولات یا خدمات یک مجموعه را با نام برند یا علامت تجاری آن می‌شناسند. در صورتی که این علامت تجاری یا نام برند تغییر کند، قطعاً باید انتظار از دست رفتن بخش بزرگی از مشتریان و کاربران را داشت. به همین دلیل تمدید علامت تجاری یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر مجموعه اقتصادی باید آن را انجام دهد.

داشتن علامت تجاری مخصوص خودتان، به کسب و کار شما وجهه رسمی می‌دهد و به مخاطبانتان کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر مجموعه شما را بشناسند. از طرف دیگر با داشتن علامت تجاری مخصوص و ثبت رسمی آن، می‌توانید از حقوق مجموعه خود در برابر سایر رقبا یا افراد سودجو دفاع کنید. همچنین وجود یک علامت تجاری مخصوص، سرعت پیشرفت کسب و کار شما را افزایش می‌دهد.

هزینه تمدید برند تجاری دقیقا مانند هزینه ثبت برند است. یعنی همان مقدار هزینه‌ای که باید برای ثبت برند تجاری بپردازید، برای تمدید علامت تجاری نیز نیاز است. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که چنانچه هیچ‌گونه تغییری در نام برند ایجاد نشود، نیازی به درج آگهی در روزنامه رسمی نیست. در حالت کلی نیز مقدار هزینه‌ها به مجوزهای لازم، تعداد محصولات و طبقات درخواستی بستگی دارد. بدیهی است که هر چه تعداد محصولات یا مجوزهای لازم بیشتر باشد، هزینه تمدید برند تجاری نیز بیشتر خواهد شد.

مدت‌زمان اعتبار علامت تجاری

برای تمدید علامت تجاری اولین موردی که باید درباره آن اطلاع داشته باشید، مدت‌زمان اعتبار برند یا علامت تجاری است. طبق قانون، از زمانی که یک برند یا علامت تجاری توسط صاحبان کسب و کارها به‌صورت رسمی ثبت شود، مدت‌زمان اعتبار آن ده سال است. بدین معنی که بعد از پایان این دوره ده ساله، باید صاحبان کسب و کارها یا وکیل و نماینده قانونی آن‌ها و یا قائم‌مقام آن‌ها اقدام به تمدید علامت تجاری نمایند.

بعد از آنکه دوره ده ساله به پایان رسید، طبق ماده بیست دستورالعمل ثبت علائم تجاری، صاحبان کسب و کارها شش ماه فرصت دارند که نسبت به تمدید علامت تجاری خود اقدام کنند. در غیر این صورت و پس از پایان این دوره شش ماهه، حق اختصاصی داشتن آن برند یا علامت تجاری از آن‌ها سلب می‌شود. بنابراین هر فرد یا مجموعه دیگری می‌تواند نسبت به ثبت آن برند به نام خود اقدام نماید.

تمدید علامت تجاری همراه با ایجاد تغییراتی در آن

باید توجه داشته باشید که پس از پایان طول دوره ده ساله و هنگامی که صاحب برند اقدام به تمدید نام برند نماید، امکان ایجاد تغییراتی در نام وجود دارد. بنابراین بدون هیچ‌گونه مشکلی، صاحب برند می‌تواند اقدام به تغییر نام برند نماید. البته پس از آنکه تغییرات موردنظر اعمال و نام جدید به‌صورت رسمی ثبت گردید، صاحب برند باید این موضوع را در روزنامه رسمی چاپ نماید.

گاهی اوقات شرکای موجود یا هر فرد دیگری که در رابطه با نام برند، دارای منافعی است، ممکن است نسبت به این تغییرات صورت گرفته اعتراض داشته باشد. در چنین مواردی، طبق قانون حداکثر تا ۳۰ روز بعد از ثبت رسمی نام جدید، این افراد وقت دارند تا نسبت به تغییرات رخ داده اعتراض نمایند. افراد معترض جهت ثبت اعتراض خود باید به اداره ثبت علائم تجاری و طرح‌های صنعتی مراجعه کنند. لازم به ذکر است که صرفاً تمدید علامت تجاری بدون هیچ‌گونه تغییری در آن، نیازی به آگهی در روزنامه رسمی ندارد.

مطلب پیشنهادی : آشنایی کامل با ثبت علامت تجاری

در هنگام تمدید برند تجاری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام تمدید برند تجاری باید به موارد خاصی توجه کنید که می‌تواند به کمتر شدن هزینه‌ها یا افزایش توانایی دفاع از حقوقتان کمک کند. یکی از این موارد، کاهش تعداد طبقات محصولات یا خدمات شما است. شکی نیست که پس از ثبت اولیه برندتان و بعد از گذشت یک دهه از آن، ممکن است متوجه شوید که تعدادی از طبقات محصولات هیچ‌گونه کارایی برای شما ندارند.

به همین دلیل به خاطر جلوگیری از ایجاد هزینه‌های اضافی، می‌توانید در هنگام تمدید علامت تجاری اقدام به حذف آن‌ها نمایید. در نهایت فراموش نکنید که در صورت کاهش طبقات محصول، حتماً باید این موضوع نیز در روزنامه‌های رسمی به‌صورت آگهی چاپ شود.

همچنین باید توجه داشته باشید در صورتی که رنگ یا شکل خاصی در طول زمان تبدیل به نمادی از برند و کسب و کار شما شده است، می‌توانید در حین تمدید برند تجاری خود، به آن اشاره کنید. بدین ترتیب آن شکل با رنگ خاص خود، برای کسب و کار شما ثبت شده و دیگر کسی حق استفاده از آن را نخواهد داشت.

مدارک لازم برای تمدید

تمدید برند تجاری نیز مانند ثبت اولیه آن نیاز به مدارک خاصی دارد که باید توسط فرد متقاضی تهیه شود. از جمله این مدارک می‌توان به مدارک اشخاص حقیقی اشاره کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • پر کردن فرم مربوط به نام و دیگر مشخصات اصلی برند
 • یک سری کپی کامل از مدارک شناسایی صاحب کسب و کار یا برند
 • وکالت‌نامه (برای مواقعی که وکیل شرکت اقدام به انجام کارهای اداری می‌نماید)

علاوه بر این مدارک، اشخاص حقوقی نیز باید مدارک لازم را ارائه دهند که شامل  موارد زیر است:

 • کپی روزنامه رسمی شرکت و همچنین اساسنامه
 • فرم پر شده مربوط به نام شرکت و مشخصات اصلی برند
 • کپی آگهی در روزنامه در رابطه با آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت
 • یک کپی کامل از مدارک شناسایی آن دسته از اعضای شرکت که حق امضا دارند

علاوه بر موارد فوق به‌طورکلی نیاز به یک سری از مدارک عمومی نیز وجود دارد که باید توسط صاحب کسب و کار یا وکیل شرکت تهیه شود. در ادامه این مدارک را ذکر خواهیم کرد:

 • ارائه شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • تکمیل اظهارنامه تمدید علامت تجاری
 • کارت بازرگانی (برای تمدید برند تجاری لاتین)
 • مشخصات کامل برند و علامت ثبت‌شده مانند نام و نشان تجاری
 • مجوز فعالیت مانند جواز کسب، جواز تأسیس و پروانه ساخت
 • آگهی روزنامه رسمی در رابطه با تأسیس شرکت یا آخرین تغییرات ایجادشده در آن

مراحل انجام تمدید برند تجاری

باید تمامی مدارک موردنیاز که گفته شد همراه با فرم تکمیل‌شده اظهارنامه به اداره مربوطه ارسال گردد. برای این کار می‌توانید از طریق سایت www.iripo.ssaa.ir اقدام کنید. پس از وارد شدن به این سایت نوع درخواست را که در این مورد تمدید علامت تجاری است، انتخاب نمایید. سپس رمز و شماره اظهارنامه را وارد کنید.

در مرحله بعد باید مجدداً نوع درخواست را که تمدید برند تجاری است، انتخاب کنید. بعد از آن باید متن درخواست را تکمیل و اطلاعات خواسته شده را به‌دقت وارد نمایید. قدم بعدی آپلود تمامی مدارک، ضمائم و پیوست‌ها است. در نهایت باید تمامی اطلاعات واردشده را دوباره بخوانید تا اشتباهی صورت نگرفته باشد. مرحله بعد پرداخت هزینه تعیین شده است که البته بعد از پرداخت این هزینه، یک شماره پیگیری به شما داده می‌شود.

سپس مدارک شما توسط کارشناسان اداره مربوطه بررسی شده و زمان مشخصی برای شما تعیین می‌شود. در این بازه زمانی تعیین‌شده شما باید به همراه تمامی مدارک و ضمائم خود به‌صورت حضوری برای انجام باقی کارها به اداره مربوطه مراجعه کنید. باید توجه داشته باشید که تمامی مدارکی که همراه خود می‌برید باید کپی برابر با اصل شده باشند. بعد از مراجعه حضوری و انجام کارها، در نهایت گواهی تمدید علامت تجاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مجموعه ثبت اکسیر ارائه‌دهنده انواع خدمات حقوقی

هرچند که مراحل تمدید برند تجاری به‌طور کامل در این مقاله شرح داده شد، اما باید توجه داشته باشید که این کار ریزه‌کاری‌ها و حساسیت‌های خاص خود را دارد. چرا که با یک اشتباه جزئی ممکن است بخشی از حقوق مادی و معنوی شرکت از دست برود. به‌گونه‌ای که حتی بعدها و در صورت ایجاد مشکل نیز نتوان به‌صورت قانونی از آن دفاع کرد.

در چنین شرایطی مشاورین و کارشناسان باتجربه مجموعه بزرگ ثبت اکسیر در کنار شما هستند. این مجموعه سال‌های طولانی است که در زمینهٔ ثبت شرکت تجاری و تمدید علامت تجاری فعالیت دارد. سال‌ها فعالیت مستمر و حرفه‌ای در این عرصه باعث شده است که این مجموعه تجربه‌های گران‌بهایی را در این زمینه در اختیار داشته باشد. ما هر آنچه را برای ادامه پرقدرت و بدون مشکل فعالیت برندتان لازم باشد، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

برای دیدن پیج اینستاگرام ثبت اکسیر کلیک کنید

1 در مورد “تمدید علامت تجاری”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top
Call Now Button