تحصیل در ایتالیا

تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان جذابیت ویژه‌ای دارد. یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در خارج، ایتالیا است. ایتالیا با فرهنگ غنی، طبیعت خیره‌کننده و سیستم آموزش عالی مرغوب، جذابیت زیادی دارد. در این مقاله، با مزایا و روند تحصیل در ایتالیا آشنا خواهیم شد.

ایتالیا همواره یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت دانشجویان بین‌المللی بوده است. فراهم بودن شرایط پذیرش آسان، امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا و ارائه بورسیه‌های دولتی، باعث شده تحصیل در ایتالیا به یک گزینه ایده‌آل برای دانشجویان تبدیل شود.

مزایای تحصیل در ایتالیا

  • هزینه تحصیل در ایتالیا: میانگین شهریه سالیانه در حدود ۲۰۰۰ یورو است، اما ممکن است تا ۵۰۰ یورو کاهش یابد. شهریه معمولاً در دو قسط قابل پرداخت است؛ قسط اول در زمان ثبت نام و حضور دانشجو در ایتالیا و قسط دوم پس از ۶ ماه پرداخت می‌شود.
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: خلاف اعتقاد رایج، برای تحصیل در ایتالیا نیازی به زبان ایتالیایی نیست و شما حتی می‌توانید در شهرهایی مانند ناپل به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
  • بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا: دولت ایتالیا بورسیه‌های استانداردی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد تا در صورت عدم رضایت از شهریه کمکی مالی دریافت کنند.
  • عضویت در اتحادیه اروپا: به عنوان عضو اتحادیه اروپا، ایتالیا استانداردهای بالایی در زمینه بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش بیمه و سایر امکانات را داراست.
  • سکوی پرتاب: دوره‌های مشترک بین دانشگاه‌های برتر جهان و ایتالیا به طور معمول برگزار می‌شوند. تحصیل در این دوره‌ها به شما امکان می‌دهد همزمان در دو کشور تحصیل کنید و مدارک پایان دوره را از دو یا چند دانشگاه دریافت کنید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا، داشتن مدرک آیلتس با نمره بالای 6 یا مهارت زبان ایتالیایی در سطح B2 ضروری است. دانشجویان می‌توانند دروس خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی بگیرند. برخی دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان، آزمون ورودی برگزار می‌کنند و در صورت کسب نمره بالای حد نصاب، دانشجویان را به تحصیل در آن دانشگاه دعوت می‌کنند. برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، معدل حداقل لازم برای ادامه تحصیل 14 و برای دکترا 15 است. همچنین، دانشجویان می‌توانند در نظر گرفتن بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌ها را برای تحصیل در این مقاطع درنظر بگیرند. در صورت دریافت مجوز، دانشجویان می‌توانند به صورت پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در هفته برای یک کارفرمای ایتالیایی کار کنند.

برای دیدن پیج اینستاگرام ثبت اکسیر کلیک کنید

Scroll to Top
Scroll to Top
Call Now Button